İnsanSağlık

Hamileyken Sigara İçmek Bebeğe Nasıl Zarar Verir?

Tek Neden Nikotin Mi?

Özet
Kadınların hamileyken sigara içmesinin bebeklere etkilerin mekanizmasını aydınlatmayı amaçlayan yeni bir araştırma, sigaranın bebekler üzerindeki zararlı etkilerinin ana nedeninin  sigarayla annenin vücuduna gelen serbest radikaller ve istenmeyen moleküller olduğunu göstermiştir.

Kadınların hamileyken sigara içmemesi gerektiği, aksi taktirde bebeğe zarar vereceği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ancak sigaranın bebeklere verdiği zararın mekanizması tam anlamıyla çözülebilmiş değildi. Sidney Teknoloji Üniversitesi, Chulalongkorn Üniversitesi (Bankok) ve Kolling Enstitüsü (Avustralya) bu mekanizmayı çözebilmeyi amaçlayan yeni bir araştırma yaptı. Araştırma sonucunda hamileyken içilen sigaranın bebeklere verdiği zararın ana nedeninin sigarayla annenin vücuduna gelen serbest radikaller ve istenmeyen moleküller olduğu tespit edildi.

Araştırmada, bir insanın sigara içmesiyle zehirli maddelerinin yanında milyarlarca serbest radikalin solunduğu ve bu bileşiklerin kan dolaşımına girerek bütün vücudu etkilediği dile getiriliyor. Dolayısıyla sigara içilmesiyle sadece akciğerler değil, içerdiği serbest radikallerle birlikte kansere varıncaya kadar tüm vücut olumsuz yönde etkileniyor.

Hidrojen peroksit (H2O2) gibi serbest radikaller oldukça reaktif olmaları nedeniyle vücut içerisinde dokuları yapısal olarak değiştirebilir. Hamile kadınlarda bu dokusal hasar kendi vücutlarıyla kalmayıp çocuğun dokularında da etkili olmaktadır. Sigara bu zararlı etkileriyle bebeklerde akciğer gelişimini engellemekte, soluk alıp vermede güçlüklere neden olmakta ve solunum enfeksiyonları riskini artırmaktadır.

Sigaranın bebeklerdeki etki mekanizmasının aydınlatılabilmesiyle, hava kirliliğine ve pasif içiçiliğe maruz kalan annelerin çocuklarını koruması için alabileceği önlemler keşfedilebilecektir.

5 Yorum (Hamileyken Sigara İçmek Bebeğe Nasıl Zarar Verir?)

  1. Sigaranın bebeklerdeki etki mekanizmasının aydınlatılabilmesiyle, hava kirliliğine ve pasif içiçiliğe maruz kalan annelerin çocuklarını koruması için alabileceği önlemler keşfedilebilecektir.

    1. Sigaranın bebeklerdeki etki mekanizmasının aydınlatılabilmesiyle, hava kirliliğine ve pasif içiçiliğe maruz kalan annelerin çocuklarını koruması için alabileceği önlemler keşfedilebilecektir.

  2. Hidrojen peroksit (H2O2) gibi serbest radikaller oldukça reaktif olmaları nedeniyle vücut içerisinde dokuları yapısal olarak değiştirebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close