Meraklı Tosbaa - Öğrenme Yolcusu

Sevgililer Gününe Ne Anlam Yüklenmeli?

14 Şubat 2016 Pazar Meraklı Tosbaa 4 Yorum

sevgililer günü

Her 14 Şubat geldiğinde gerek haber bültenlerinde, gerekse sosyal medya hesaplarında sevgililer gününün aslında nereden geldiğine, sevgililer gününün önemine, sevgililer gününün yasaklanması gerektiğine veya sevgililer gününde sevgilinize ne tür hediyeler almanız gerektiğine dair haberler ve paylaşımlar yapılır.  Herkes konu hakkında fikrini söyler; kimi kapitalizmin bir oyunu der, kimi kutlamayın der, kimisi de aldırış etmez; boş iş gözüyle bakar.. Peki bu tartışmaların ışığında sevgililer gününe ne anlam yüklemeli?!

Sevgililer günü hediyeleşmeEsasında bu anlam çiftlere göre değişiklik gösteriyor. Çiftlerin yaşayış biçimi, birbirlerinden ve ilişkilerinden beklentileri çok önemli.. Şöyle ki;
 • Eğer sevgilin senden pahalı hediyeler bekliyorsa, ona pahalı hediyeler almalısın. Çünkü sen böyle bir kadını seviyorsun...
 • Eğer sevgilin hiçbir hediye almasan da olur, bana sevdiğini söyle yeter diyorsa, ona sevdiğini söylemelisin. Çünkü sen böyle bir kadını seviyorsun…

Gördünüz mü? İnsanları ne kadar kolay gruplandırdım değil mi? Fakat insanlar, ilişkilerini bu şekilde gruplara ayrılacak kadar basit yaratıklar değil!


 • • Kimi ilişkide beklentiler para üzerine kurulu, kimisi sevgi üzerine.
 • • Kimi ilişki başkalarının düşüncelerinden çok fazla etkilendiği için hediye alma zorunluluğu vardır, kimisinde böyle bir zorunluluktan söz edilemez.
 • • Kimi ilişkide hediyeleşme zorunlu tutulan bir işmiş gibi anılır, kimisinde gereklilikten çıkıp zevk ve eğlence haline gelmiştir.
 • • Kimi ilişkide alınan hediyenin parasına bakılır, kimi ilişkide hazırlanan hediye için değerlendirme kıstası o hediyenin oluşturulması için harcanan zamandır. (Belki de günümüzde paradan çok, zaman daha değerlidir).
 • • Kimi ilişkide “hediye almasak da olur, ama yine de alalım”dır. Kimi ilişkide de “hediye de neymiş, bunlar kapitalizmin oyunları”dır
 • • Kimi ilişkide aşk ya da paranın önemi hiç konuşulmamış, kimisinde sürekli bunlar konuşuluyordur
 • • Kimi ilişki birbirine zarar vermek üzerine kuruludur, kimi ilişki de bir kez gelinen şu dünyada mutlu geçen hatıralar biriktirmek üzerinedir…


sevgililer kalpGerçek şu ki; insanlar birbirinden farklı! Oluşturduğu ilişkiler de!

Kimi sevgili hediye alınmasa da mutlu, kimisi alınan hediyeye çok para verilmiş diye fazlasıyla mutlu değil, kimisi de hediyenin ucuz olmasından dolayı mutsuz. Bu düşünülenlerin hiçbiri yanlış değil! Ve ayrıca hiçbiri de doğru değil! Bu durum tamamen insanların yaşam tercihleriyle alakalı.

Birbirinden tamamıyla farklı insanların yaşadığı şu dünyada, sevgiyle mutlu olabilen insanlar da var, parayla ya da mevkiyle mutlu olabilen insanlar da. Sevgi, para, mevki.. İçerisinden birini önemli görüyorken bu konu üzerine tarafsız bir yorum yapabilmek mümkün mü? Sevgiyle mutlu olan birisinin parayla mutlu olanları eleştirmesi doğru mu? Parayla mutlu olabiliyorsa olsun değil mi? Başkasının mutluluğuna neden engel olalım?

sevgiliye hediye almaSevgililer gününde pahalı hediyelerin alınması aslında belki parayla mutlu olmaktan ziyade, sevginin parayla gösterilmesi durumu mu oluyor? Ya da ilişki dışındaki insanların düşüncelerinin çok önemsendiği bir ilişkide, diğer kadınları kıskandıracak bir hediyenin erkek tarafından eşine alınması o kadını düşündüğünün ve sevdiğinin bir göstergesi olabilir mi?

Ben hediyeleşmelerin ve genel olarak sevgililer gününün sevgiyle geçmesi gerektiğine inananlardanım. Ekonomik güce göre hediyeleşmenin de güzel olduğuna inanırım. Özellikle o hediyeyi kendi ellerinizle, uğraşarak yapmışsanız..

Ancak işte bahsetmeye çalıştığım gibi; İnsanlar farklı! Sosyal medyada ya da haberlerde bahsedildiği kadar basit değil bu iş. Kimisi 14 Şubat’ta sözlerle, düşüncelerle ve uğraşılarak hazırlanmış hediyelerle örülmüş sevgi yoğun bir gün isterken, kimisi de para ve mevkiyle anlatılmaya çalışılan sevgi dolu bir gün geçirmek istiyor.

hediye kutusuBana kalırsa sevgililer gününü, başkalarının düşüncelerini önemsemeden, sevgililer gününde şunlar şunlar yapılır diye bu günü kurallaştırmaya çalışanlara aldırış etmeden, kendi istediğiniz gibi, sevgilinizin istediği gibi özgürce ve birlikte kutlayın.. Bugün sevdiğinize pahalı ya da fiyatı uygun bir hediye vererek (ya da hediye hazırlamadan) onu sevdiğinizi hissettirecek bir şeyler yapın. Gerisini de boşverin :)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

4 yorum

 1. Sevdiğin kişiye onu sevdiğini söyle. Gerisi mühim değil

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katılıyorum :) Ama yine de bazen onun için zaman harcayarak hazırladığın hediyeleri de vermek lazım :)

   Sil
 2. para tuzağından başka birşey değil 365 gün sevgiler günü 1 güne sığmamalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. her gün sevdiğini göstermeli insan, katılıyorum :)

   Sil

Yeni Yazıları Kaçırma!

E-posta Aboneliği