Meraklı Tosbaa - Öğrenme Yolcusu

Facebook, Instagram Gibi Sosyal Medya Hesapları Nasıl Silinir?

7 Ocak 2016 Perşembe Meraklı Tosbaa 10 Yorum

Facebook, Instagram Gibi Sosyal Medya Hesapları Nasıl Silinir?

Facebooktwitterinstagramswarmsnapchatfoursquare gibi sosyal paylaşım sitelerini kullanan kişi sayısı gün geçtikçe artış gösteriyor. Son verilere göre facebook'un aktif kullanıcı sayısı 1,4 milyarı aşmış durumda. Twitter 550 milyon iken, instagram 320 milyon aktif kullanıcıya hizmet sunuyor.

twitter-tweet-facebook
Facebook ve twitter gibi geçmişi eskiye dayanan sosyal paylaşım sitelerinin yanında, bu siteler kadar uzun bir geçmişi olmayan; yeni olarak niteleyebileceğimiz birçok sosyal paylaşım sitesi de yakın geçmişte açıldı. Bunların başında son zamanda hızlı bir yükseliş gösteren vine ve instagram geliyor. Bunlar dışında swarmsnapchat gibi sosyal paylaşım siteleri de yeni açılmış ve oldukça ilgi görmüş sosyal paylaşım siteleri olarak göze çarpıyor.

Yeni açılan sosyal paylaşım siteleri de (tıpkı diğer köklü paylaşım siteleri gibi) gün geçtikçe üye sayılarını artırmakta ve daha fazla kitleye ulaşmaktalar. Sosyal paylaşım sitelerindeki bu genişleme bazı gizlilik problemlerinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

sosyal medya insanlar alışverişBüyük bir kullanıcı kitlesine ulaşmış olan bu sektör, günümüz itibariyle kullanıcılarının özel paylaşımlarıyla oluşturulmuş büyük bir bilgi bankası haline dönüşmüştür. Sosyal medya kullanıcılarının yaptıkları birçok paylaşımın herkesçe görülebilecek paylaşımlar olması da kullanıcılar için büyük bi' risk taşıyor.

Bu bilgi bankası sayesinde sizin profilinizi ziyaret eden herhangi biri geçmişte paylaştığınız tüm paylaşımları görebiliyor. Hal böyle olunca geçmişte kalmış, kimseye ulaşmaması gereken bir takım yazılar.. Eski sevgiliyle ilgili yazılar, resimler...

Siyasi görüşünüzü ön planda tutmak istemediğiniz halde eskide kalmış siyasi paylaşımlar... Gençliğinizin verdiği düşüncesizlikle yazmış olduğunuz küfürler, eleştiriler ya da öğrenilmesini istemediğiniz aklınıza gelebilecek herhangi bir bilgi, fotoğraf ya da video sizin gözünüzden kaçarak başka kişilere ulaşabiliyor.

like beğenme twitter tweetBunun önüne geçebilmek içinse geçmiş paylaşımların tek tek silinmesi ya da gizlilik ayarlarının değiştirilmesi gibi önlemler alınabilir. Ancak paylaşımların silinmesi zahmetli olurken çoğu sitede ise gizlilik ayarları yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden en kolay yol hesabı silip yeni bir hesap açmak ya da hesabı silerek sosyal medya ortamından tamamen uzaklaşmaktır.

Sosyal paylaşım sitelerinde bahsettiğim kullanıcı sayısındaki artışın yanı sıra, paylaşılan bu bilgilerin ve üyeliklerinin silinmesini isteyen çok sayıda kullanıcı var. Özellikle Google aramalarında yüksek rakamlara ulaşan "facebook hesap silmetwitter hesap silmeinstagram hesap silmeswarm hesap silme, snapchat hesap silme, foursquare hesap silme" gibi aramalardan hareketle aslında birçok kişinin hesaplarını kapatmak istediğini görüyoruz.

Ancak sosyal paylaşım sitelerindeki hesaplarını kapatmak isteyen kullanıcılar ne yazık ki sitenin menülerine güzelce gizlenmiş olan hesap silme bağlantısını ararken zorlanmakta ve çoğu sitede "hesap dondurma" sayfalarına yönlendirilmektedir. İşte bu konuda, kullanıcıların hesap silme işlemlerini kolaylaştırmak adına kurulmuş bir site var.

Bu sitede hesap silme bağlantısı ararken sitede kaybolan kullanıcılar için "sosyal paylaşım sitelerinin hesap silme bağlantıları" paylaşılmakta, hesap silerken dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgiler verilmekte ve ayrıca yayınlanan yazılar yardımıyla hesabını silememiş olan kullanıcılara e-posta aracılığıyla destek verilmektedir.

sosyal medya hesap silmeSiz de facebook, instagram, twitter, swarm, snapchatfoursquare, tumblr, linkedin, outlook, hotmail, gmail, google plus, skype, ask.fm vb. sitelerdeki hesaplarınızı kalıcı olarak silmek istiyorsanız, buraya tıklayarak bahsettiğim siteye ulaşabilirsiniz.

Bundan sonraki hesaplarınızda ve yapacağınız paylaşımlarda bahsettiğim konuları dikkate almanız dileğiyle.. İyi paylaşımlar :)İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

10 yorum

 1. Bilgi verdiğiniz için teşekkürler, özellikle Facebook'da yararını göreceğim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, umarım yararlı olmuştur :)

   Sil
 2. Bilgiler için teşekkürler Emrah abi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim Birkan, facebook hesabını silme konusunda sıkıntı çeken çok kişi var gerçekten :)

   Sil
 3. Bilgi için teşekkürler Emrah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, sosyal medya hesaplarının kalıcı olarak silinmesini isteyen kullanıcılar için yararlı olmuştur umarım :)

   Sil
 4. Sosyal medya son dönemde insanlara yarar sağlamaktan çok zarar vermeye başladı. Yazılan, hatta beğenilen paylaşımlar insanların sosyal ve özel hayatlarının mahvolmasına sebep oldu. Bu yüzden son dönemde çevremdeki yakın arkadaşlarım dahil olmak üzere birçok kişi sosyal medyadan uzaklaşmaya başladı. Değerli makaleniz için teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Söylediklerinize katılıyorum. Günümüzde sosyal medyanın birçok yönüyle yanlış şekilde kullanıldığına inanıyorum. Artık büyük bir kitlenin kullandığı bu mecranın doğru bir şekilde kullanılması için okullarda, televizyonda ve diğer alanlarda eğitimlerin verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

   Umarım yakın zamanda bu eğitimin gerekliliği kavranır ve bu tarz atılımlar yapılır..

   Sil
 5. Bence bu nasıl silinir ? değilde nasıl yayından kaldırılır ? olması gerekiyor. Dünyaca ünlü sosyal medya siteleri verilerimizi asla silmiyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında haklısın, verilerimizi saklayıp, çeşitli reklamcılık platformlarında kullanıyorlar...

   Sil

Yeni Yazıları Kaçırma!

E-posta Aboneliği