Meraklı Tosbaa - Öğrenme Yolcusu

Uzun Zamandır Görüşmediğiniz Birini Aramak ya da Ziyaret Etmek İster Misiniz? (Pinquitte'nin Mimi)

23 Aralık 2015 Çarşamba Meraklı Tosbaa 4 Yorum

arkadaşlık dostluk kardeşlik arkadaş

Hepimizin yoğun bir şekilde bir şeylerin peşinde debelendiği bu hayat koşuşturmasında sevdiğimiz ve hayatımızda önemli bir yeri olan insanları arayıp sormayı unutuyoruz. Neler yaptığını merak etsek de ya arayıp sormak aklımıza gelmiyor ya da üşenip erteliyoruz.

Gelin birlikte bir farklılık yapalım ve uzun zamandır aramadığımız ve ne halde olduğunu merak ettiğimiz birini arayalım...

Pinquitte blogunda böyle bir mim başlattı. Ben de seve seve katıldım :)

Peki ben kimi aradım?

arkadaşlık dostluk kardeşlik arkadaş çocuklarBenimle yaşıt olan kuzenimi aradım.. Hani bazı insanlarla uzun süre görüşmeseniz de çok uzak kalmazsınız, yanyana geldiğinizde birbirinizi yabancılamazsınız ya, kuzenimle ilişkimiz de yıllardır böyle oldu.

Ne kadar uzak kalsak, birbirimizi aramasak, bütün yıl boyunca bayramlarda ya da düğünlerde görüşsek de hep birbirimize yakın kaldık. Bu herhalde iki insanın arasında olan duygusal bir bağlantıdan kaynaklanıyor. Aynı ben, başka insanlarda aynı hissi yakalayamıyorum çünkü.. Öyle de bir şey..Neden ilk olarak kuzenim aklıma geldi?

Esasında yakın zamanda arayıp sormak istiyordum kuzenimi. Uzun zamandır konuşmuyorduk.. Polisliğe başlamıştı ve işi bir süre düzene girememişti. Acaba düzene girebildi mi diye merak ediyordum. Ayrıca yeni ev tutmuştu; alışıp alışmadığını merak ediyordum.


Onunla birlikte yaşadığım bir anı var mı?

Çocukluğumuzda yaşadığımı birçok şey var. Küçükken oynadığımız çocuk oyunlarından tutun da gezdiğimiz yerlere, yaptığımız şeylere kadar anlatabileceğim birçok şey var. Ancak aklımızda en çok kalan ve sohbeti en çok yapılan bir olay vardır.

arkadaşlık dostluk kardeşlik arkadaş yolTeyzemlere misafirliğe gittiğimiz bir gün kuzenimle yanımızda telefon olmamasına rağmen dışarı çıkıp gecenin bir yarısına kadar gezip sohbet etmiştik. 12 - 13 yaşlarında iki çocuk olarak zaten az görüşüyoruz, bol bol gezip zaman geçirelim diye düşünmüştük. Ancak bu düşünceyi biraz abartmış olacağız ki saatin 12'yi geçtiğini bilmemize rağmen ısrarla gezmeye devam etmiştik.

Mutlu mutlu gezip sohbet ederken caddenin başından bizi aramaya çıkmış olan ve hızla bize doğru gelen büyük kuzenimi gördüğümüzde dahi gezintimizin aşırıya kaçtığını anlayamamıştık. Ancak büyük kuzenim ve akabinde eve gittiğimizde tüm akrabalar tarafından uzun süreli bir zılgıt yediğimizde ancak olayı kavrayabilmiştik.

Bu olayın sonrasında çok akıllanmamış olacağız ki, başka zaman; ramazan bayramında şeker toplamaya çıktığımızda böyle bir şey yaşamıştık. Yine kaybolduk sanıp bizi aramaya çıkmışlardı ve bulduklarında yine zılgıtla karşılanmıştık..


Telefon konuşması nasıl geçti? Kuzenim neler yapıyormuş? İyi miymiş bakalım?

Gayet iyiymiş. İşleri biraz olsun düzene oturmuş. Ama yine de polislik zor meslek, Allah yardımcıları olsun..

Evine de alışmış, keyfi yerindeymiş.. 

İyi ki de aramışım!

arkadaşlık dostluk kardeşlik arkadaş çocukSizce de birini arayıp sormak, onu düşündüğünüzü belli etmek, ya da biri tarafından aranmak insanı mutlu etmiyor mu?

Bence tek başına yapılan aktiviteler (tek başına film izleme, kendinle ilgilenme vb.) yoluyla elde edilen mutluluğun , sosyal olarak; başkalarıyla birlikte yapılan aktiviteler (keyifle sohbet etme, eğlenceli bir oyun oynama) yoluyla elde edilen mutluluktan daha çok keyiflidir.

Çünkü başkalarıyla birlikte yapılan aktivitelerde hem kendiniz keyifli zaman geçirdiğiniz için mutlu oluyorsunuz, hem de sizinle birinin keyifli vakit geçirebildiğinin farkında olduğunuz için mutlu oluyorsunuz.

arkadaşlık dostluk kardeşlik arkadaş 4 çocukBir araştırmada en çok mutlu hissedilme anının iki kişinin karşılıklı olarak gülmesi şeklinde ortaya çıktığı bulunmuştu. Herhalde bu araştırma sonucunun da sosyal mutluluğun bireysel mutluluktan farklı bir şekilde hissedilmesinden kaynaklanıyor.

Her ne kadar sosyal mutluluğu bireysel mutluluktan üstün olarak görsem de bireysel mutluluğun mutlu olabilmek için olmazsa olmaz olduğunu da belirtmem gerekir (Resmen mutluluk konusunda söyleyeceklerim varmış benim :) )

Sizin de uzun zamandır aramadığınız, hayat koşuşturmasından aramak aklınıza gelmeyen biri varsa hiç zaman kaybetmeden arayın ya da uygun bir zamanda ziyaret edin.
Bu aksiyon ve dostluk dolu 'mim'i başlattığı için pinquitte'ye teşekkür ederek yazımı noktalıyorum......nokta..nokta...nokta... (komik değildi!)İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

4 yorum

 1. Gezmeyi abartmak yaz akşamlarının vazgeçilmezi olmuştur zaten hep. Hele bir de kafa dengi insanlar varsa hiç bitmesin istemez miyiz ? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle :) O gün de öyle olmuştu zaten. Biz "ne güzel geziyoruz, ne güzel zaman geçiriyoruz" falan derken evdekiler bizi fıldır fıldır arıyorlarmış meğerse :)

   Sil
 2. Gülünücek zamanda şuanda olmasa, da yazınız çok güzel olmuş İnsanların sürekli o beni arasın içselleştirme sinden çıkıp hal hatır için sorulsa en yakın arkadaşım benden bir haberdar oluşu ve bunun akabininde bana sitemi traji komik aslında sadece bir telefon kadar yakın olmamıza rağmen hala ben sen aradın muhabbetleri kafanızı şişirdim yorumlamanıza sağlık ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, bahanelerden kurtulup arayıp sormak lazım...

   Sil

Yeni Yazıları Kaçırma!

E-posta Aboneliği