Meraklı Tosbaa - Öğrenme Yolcusu

Boş Zamanlarınızı Değerlendirebileceğiniz 30 Pratik Hobi

3 Aralık 2015 Perşembe Meraklı Tosbaa 10 Yorum

yapılabilecek pratik hobiler

Hobileri “boş zamanımızı doldurmamızı ve bize ait olan bu zaman diliminde hoşça vakit geçirmemizi sağlayan aktiviteler” olarak tanımlamak mümkün. Bu gibi yararlarının dışında günlük yaşamda üzerimize yüklenen stresi uzaklaştırdığı da bir gerçek. Özellikle herhangi bir iş yerine başvurduğunuzda başvuru formunda olan, ya da yüz yüze sorulan sorulardan biri hobilerinizdir. İşten arta kalan zamanınızda kafanızı dağıtabileceğiniz bir aktivitenizin olup olmadığı merak edilir.

İşe girmek bir yana dursun stresin insan sağlığı üzerine olumsuz etkisi de tüm bilim insanları tarafından kabul edilmiş durumda. Hobilerin stres önleyici etkinlikler olduğunu düşünürsek, bir hobiye sahip olmak her yönüyle yarar sağlayan bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer siz de ”artık benim de bir hobim olsun!” diye yanıp tutuşuyorsanız ya da “bir tane iki tane bana yetmez, daha fazla istiyorum!” diyen hobi sahibi bir insansanız sizin yeni bir hobi edinmenize vesile olabilecek bir hobi listesi hazırladım.

TEKNOLOJİK

mobil uygulama

1. Web tasarımı: Çok havalı değil mi? Bundan 10 yıl önce daha havalıydı aslında. Son zamanlarda sadece html bilip web tasarımcıyım diye gezinenler yüzünden sizin mesleğinizin havası kaçtı sevgili web tasarımcı arkadaşlarım :) Hep php’den başlayıp java’sına kadar öğrenmek istediğim bir alandır kendileri. Ayrıca sadece hobi olmakla kalmaz, aynı zamanda bu işten para da kazanabilirsiniz.

2. Mobil uygulama  programcılığı: Web tasarımı isminin eski havasından bahsederken, havalı olması dolayısıyla aklıma gelmiş ve sonradan eklemiş olduğum bi hobi şekli :) Özellikle android uygulama programcılığı son zamanlarda çok moda ve çok karmaşık olmamasının yanında web tasarımı gibi size para getirisi olacak bir hobi.

3. Bilgisayar programı öğrenme: Photoshop, Firework, Illustrator, AutoCAD, SolidWorks.. Daha çeşitlendirebileceğimiz yüzlerce bilgisayar programı.. Özellikle çok kullanılan programlarla ilgili ücretsiz tonlarca kaynak mevcut. Kendi programınızı seçip öğrenmeye başlayabilirsiniz..

DOĞA


pratik hobiler

4. Balık tutma: Türk toplumunun belki de en çok heves ettiği hobi çeşidi.. İstavritkefalsazan..  Bir olta ayarlayın ve arkadaşlarınızla birlikte size en yakın göl ya da denize gidin.

5. Bahçe işleri: Toprak, yeşillik ve doğa.. Bahçenizi ya da balkonunuzu çiçeklerle süslemenin yanında, domates, biber, marul gibi ihtiyaçlarınızı da doğal yolla karşılayabilirsiniz..

6. Yürüyüş yapmak: “Eğer hobi olarak sayılacaksa benim bir hobim varmış zaten!”.. Hayır, öyle değil.. Bu etkinliğin hobi olarak sayılabilmesi için sırf yürüyüş yapmak için dışarı çıkmanız gerekiyor. Hele bir de doğayla iç içe bir park ya da şehirden uzak bir yerler bulabildiniz mi, işte o zaman bu hobinin hakkını vermiş sayılırsınız..

7. Kamp yapmak: Elektronik ortamdan biraz uzaklaşmak?  Işıksız ortamın ışık saçan gökyüzüne hayran olmak? Kendini şehrin gürültüsünden kurtarıp doğanın huzur verici sesine kendini teslim etmek…

8. Fotoğrafçılık: "Ben fotoğrafın iyisinden anlarım!" diyorsan, bu hobi tam sana göre.. Ufak bir araştırmayla internette fotoğrafçılıkla ilgili kaynaklara ulaşabilirsin..

9. Dalgıçlık: Suyun altında keşfedilmeyi bekleyen bir yaşam var...SOSYAL

koşu spor hobisi


10. Spor yapma: Daha fazla kas, çok fazla kas, yüzünü kapatacak kadar kas! Vöeee! Normal sporlardan bahsediyorum.. Basketbol, voleybol, tenis, badminton.. Halı saha ;) Yine kas da yapın da çok da abartmayın!

11. Herhangi bir spor dalını takip etmek: Takım sporları, Doğa sporları, motorlu sporlar.. İlgilendiğiniz spor türü hakkında olup bitenleri öğrenmek istemez misiniz? :)

12. Dans etmek: Salsa, tango, bachata, vals, modern dans?!  “Halaykolbastıçiftetelli?” Evet evet, sen de bizdensin :) Olur olur zeybek de olur :)

13. Yemek yapma: Sahanda yumurta, makarna ve türevleri dışında bi’ şeyler.. Yenilebilecek şeyler ama!

14. Satranç oynama: İngiliz açılışı, Fransız savunması, çoban matı, rok? Bunlar size yabancıysa hemen satranca başlayın.. Satranç seven bir arkadaş bulabilirseniz daha eğlenceli olur :) Aksi taktirde oyun yürümüyor, çok yaşadım; olmuyor :)

15. Müzik aleti öğrenme: Gitar, saz, keman, yan flüt, (para varsa) klarnet, (fazla varsa) kanun..

16. Sihirbazlık: Yeğeninizi ya da komşunun çocuğunu şaşırtmaya ne dersiniz?

17. Maket koleksiyonu: Son zamanlarda özellikle ilgi odağı haline gelmiş bir hobi çeşidi. Daha çok erkeklerin ilgilendiği bu koleksiyonun manyakları var, araştır gör :)BİLİMSEL

bilimsel araştırma hobisi


18. Felsefe:  I think therefore I am. Düşünüyorum o yüzden ben ne oluyorum?.. Ben bi şeyim mi? Eksik sanki cümle!

19. Psikoloji: Çocuk psikolojisi, genç psikolojisi, yaşlı psikolojisi… İnsanları daha iyi anlamak istemez miydin?

20. Biyoloji: Doğadaki ilginç canlılar, kusursuz ekolojik dengeler, insan ve hayvan biyolojisi hakkında az bilinen gerçekler.. Biyoloji çok

21. Fizik: Yerçekimi kuvveti, kuantum ve görecelilik kavramları.. Dünya’da kurulmuş olan fiziksel dengeleri ve fizik üstü güçleri merak etmiyor musunuz?

22. Gökyüzü bilimi:  MARS! Sadece o değil, bir sürü var.. Neydi onlar? Merkür var, Venüs var, Uranüs var.. Plüton yok! O ne peki?! Cüce gezegen mi? Gezegenlerin dışında sayısız yıldız var! Çok geniş ama meraklısına eğlenceli bir konu :)

gökyüzü bilimi astronomi


23. Sağlık bilimi: Geçirmiş olduğunuz ya da yakalanma riskiniz olan bir takım hastalıkların neden kaynaklandığını, mekanizmalarını ve tedavilerini merak ettiniz mi?

24. Yabancı dil öğrenme: Hayır hayır, İngilizce değil! İngilizceyi biliyoruz zaten ;) Ne bileyim...  Fransızca olur, Almanca olur, İspanyolca olur. Rusça olmaz! Zira bugünlerde rus turistlerin ülkemizden el ayak çekmelerinden sonra pek kullanım alanı kalmadı gibi ;)

25. Yazı yazmak: Sevgili blog yazarı arkadaşlarım hak verecektir ki, belki de en zevkli hobi şekli yazı yazmak.. Edindiğiniz bilgileri, kafanızı kurcalayan problemleri, sahip olduğunuz bir takım sorunları ve aklınıza gelebilecek her türlü şeyi yazı yazarak dile getiriyorsunuz. Bu size bazı durumlarda kah sorunun çözümünü kahsa bir şeyler paylaşabilmiş olmanın verdiği mutluluğu getirmiş oluyor.. Ayrıca blog yazıyorsanız ve yazdıklarınızı blogunuzda paylaşıyorsanız, gelen yorumlarla birlikte yaptığınız şey daha eğlenceli hale geliyor...


EL İŞİ

hobi el sanatları


26. Resim çizmek: Burada şirin bir tuval varmış, burada da bir fırça.. Artık resim yapmaya başlayabilirsiniz ;)

27. Origami: Nam-ı diğer kağıt katlama sanatı. En güzel tarafı hiç beklenmedik bir anda bir yerden kağıt bularak karşınızdakinin meraklı bakışları altında bir şeyler ortaya çıkarmaktır..

28. Örgü: Dantel, nakış, oya.. Envai çeşit internet sitesi var bununla ilgili. Kaynak sıkıntısı çekmeyeceğinizin garantisini verebilirim..

29. Boyama: Ahşap boyama, seramik ve cam boyama… Son zamanlarda çıkan yetişkinler için boyama kitaplarını da bu kategoride değerlendirebiliriz..

30. Marangozluk: İlkokulda kontraplaklara kıl testereyle şekil verdiğimiz zamanları hatırladınız mı? Çok zevkli değil miydi? :)


Hobi sahibi olmak isteyenler için aslında sadece 30'la sınırlı değil, çok daha fazla hobi şekli var. Ben daha çok yaygın olan ve ilginizi çekebilecek olanları aktarmaya çalıştım. Atladığım daha bir sürü hobi çeşidi vardır. Sizin de aklınıza gelen varsa yorum olarak paylaşabilirsiniz :)

Son olarak şunu hatırlatmakta yarar var ki, bana göre yaptığınız bir etkinliğin hobi olarak adlandırılabilmesi için bunu sürekli olarak yapıyor olmanız gerekiyor. Geçmişinizde çok iyi satranç oynamanız, yahut resimle ilgilenmiş olmanız bunların hala daha sizi hobiniz olduğu anlamına gelmiyor maalesef. O yüzden geçmişte ilgilendiğiniz alanlara hala ilgi duyuyorsanız o konunun üzerine eğilerek hayatınıza (geçmişte olduğu gibi) farklılık katabilirsiniz.. Şimdiden iyi eğlenceler :)İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

10 yorum

 1. Keşke şu önerilerinizi uygulayabilecek kadar çok zamanımız olsa hocam. Sabah iş, akşam okul 1.5 yıldır yaşayıp gidiyoruz. Kaldı 6 ay. Belki 6 ay sonra KPSS'ye çalışıp Paramedik olarak devlete atanırsak hepsini yapabilecek zamanımız olacaktır ama şimdilik hasretten ibaret kaldı hepsi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah amacına ulaşabilirsin ufuk. Ama fazla da yüklenme kendine boş zaman ayırmaya çalış yine de :)

   Sil
 2. Gerçekten çok hoş hobiler.Balığa gitmeyi çok severim:) Zaman sıkıntısı olmasa insan hepsini yapmak istiyor:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Balığa gitmek ata sporumuz gibi bir şey oldu artık herhalde :) Zamanımız kısıtlı da olsa en azından birini yapabilmek çok önemli :)

   Sil
 3. Şu marangozluk işini ciddi ciddi düşünüyorum. Özellikle emekli olunca :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence emekli olana kadar biraz ilgilen ki emekli olunca biraz daha hevesli olabilesin. Acaba yaşlı işi gibi mi geliyor marangozluk, onu da düşünmek lazım :)

   Sil
 4. Zaman varda hep üşengeçlik :) Forever Bilgisayar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sürekli bilgisayarda zaman geçiriyorsan web tasarımı, bilgisayar programcılığı gibi hobileri edinebilirsin bence :)

   Sil
 5. Web tasarımı maddesi kesinlikle önerilir. Vakit harcamaya, can sıkıntısına bire bir. Proje geliştirmeli mutlaka insan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok zevkli bir hobi gerçekten. Benim yapabildiğim tasarımlar daha çok site üzerinde küçük değişiklikler üzerine. Eğitimini alıp, ayrıntılı şekilde baştan bir tasarım yapmak çok daha zevklidir herhalde :)

   Sil

Yeni Yazıları Kaçırma!

E-posta Aboneliği